Гео-Карпати

ГЕО-КАРПАТИ

Дворічанський НПП

ДВОРІЧАНСЬКИЙ НПП

Квітень 3, 2015 Коментарі (0) Місця

ГОМІЛЬШАНСЬКІ ЛІСИ НПП

Гомільшанські ліси

В самому центрі Харківської області, на берегах річки Сіверський Донець, розташований Національний природний парк Гомільшанські ліси – мальовничий куточок Лівобережної України. Великі лісові масиви та різноманіття природних умов створили своєрідний резерват, в якому в великій кількості збереглися всі представники фауни та флори, характерні для сучасного лісостепу.

На території парку багато історичних пам'ятників: городища скіфських часів та періоду Київської Русі, залишки козацького монастиря

Гомільшанські ліси, НПП

Гомільшанські ліси, НПП

Гомільшанські ліси – це кілька великих лісових масивів на берегах Сіверського Донця та найбільший масив нагірних дібров Харківщини вздовж річки Гомольші. Картину порослих дібровами крутих схилів Дінця доповнюють характерний ландшафт заплави Дінця, де луки чергуються з дубовими та осиковими гаями, ділянки нагірних дібров зі старезними дубами і корінні соснові бори природного походження.

околиці с. Козачка

околиці с. Козачка

Перепади висот складають 100 метрів, що особливо помітно в долині Сіверського Дінця біля Козачої гори та між селами Коропів Хутір та Гайдари. Далі від річкової долини схили ярів не менш стрімкі, а їх ложа ширші й зайняті мальовничими болітцями в оточенні луків та вікових дібров. Історія залишила себе у назвах окремих частин Парку: Муравський Шлях, Городищенська гора, Монастирська гора, Пташина гора, славетна Козача гора. Найбільшою яружно-балковою системою є Добрицький яр.

Гомільшанські ліси, НПП

Гомільшанські ліси, НПП

Територія Гомільшанських лісів багата на різноманітні й мальовничі ландшафти: ковилові степи, вікові діброви на урвистих схилах Сіверського Дінця, високі соснові ліси на горах біля ріки, темно-зелені бори, білосніжні річкові пляжі та пустища борової тераси, старі заболочені вільшаники, наїжачені поваленими велетнями ліси річкових заплав, море очерету, що шелестить на вітру, соковиту зелень заболочених луків, чистоту лісових струмків, що несуть свої води у сяючих піщаних ложах. Озера природного походження представлені невеликими заболоченими западинами посеред діброви, заплавними озерами, плесами дрібних річок та струмків.

Гомільшанські ліси, НПП

Гомільшанські ліси, НПП

Діброви Національного парку є одними з найстаріших на Лівобережній Україні: збереглися біля 500 га лісу віком 130-150 років, зустрічаються і 200-300-річні дуби та один з найстарших дубів України, якому майже 600 років. На території парку росте 14 рідкісних та зникаючих природних середовищ, занесених до Бернської конвенції. Перелік рідкісних рослин становить 138 видів, серед яких зозулинцеві, релікти третинного, льодовикового і післяльодовикового періодів, ендеміки.

Гомільшанські ліси, НПП

Гомільшанські ліси, НПП

Тваринне населення НПП включає різноманітні зоогеографічні групи тварин, у тому числі середземноморського походження, а також релікти атлантичного, третинного і льодовикового походження. Серед них 132 рідкісні та зникаючі види тварин, занесених до охоронних списків.

Територією Парку проходить ряд екологічних стежок, а поряд, у рекреаційних зонах свої послуги туристам надають місцеві бази відпочинку.

Напишіть відгук