Південний Буг

Південний Буг

Готичні складки, Яремче

Готичний стиль природи

Січень 28, 2015 Коментарі (0) Місця

Ірдинське болото

Ірдинське болото

У Смілянському районі Черкаської області розташований болотний масив протяжністю 44 км і площею 7375 га. Це – Ірдинське болото у старому руслі Дніпра, який відійшов після відступу льодовика близько VІІІ ст. Рукав Дніпра відділявся від основного русла біля села Сокирна, вигинався, зливаючись з руслом Тясмина і основним Дніпровим руслом, утворюючи острів, який дехто з істориків називає Русь (Рось), описаний арабськими істориками у VІІ ст. Маленьких островів на болоті – безліч. Десь посередині нього беруть початок річки Ірдинка та Ірдинь. Болото в багатьох місцях перетинають греблі, кожна з яких має власну назву. Історично згадується у 1625 році існування тут Козацького Виноградського Ірдинського Успенського монастиря з келіями, печерами, церквою та цегельнею. Більшовики знищили монастир, частина печер збереглась.

Дуб та вільха - одне ціле?

це пам'ятка природи - дерева, що зрослися між собою недалеко Ірдинського болота

Дуб і вільха

Дуб і вільха

Глибина торфових відкладів 3,6 – 6,5 м. Перші спроби розробок торфу були зроблені біля Смілої у 1856 році, а потім вже в 20-х роках ХХ ст. Видобуток торфу вручну змінився механізованим способом і згодом з’явився Ірдинський торфозавод – один з найбільших в Україні. Сюди навіть підвели вузькоколійну залізницю довжиною більше 50 км.

Ірдинське болото

Ірдинське болото

Та основне багатство боліт, як територій, що зникають, у їх особливій флорі і фауні. Болотна рослинність залежить від кількості води на ділянці, де вона росте: від лісових, чагарникових, трав’янисто-мохових угруповань до трансформованого рослинного покриву на осушених ділянках, де основними є граб, дуб, липа, сосна.

Фауну боліт складають: риба (карась, лин, в’юн), плазуни (черепаха, веретільниця, ящірка зелена, вуж, гадюка), земноводні (тритони, ропухи, квакші), птаство (189 видів, з яких 29 – червонокнижні), ссавці (дикі свині, сарни, лиси, зайці, куниці, білки, ондатри, бобри, благородні олені, єноти, різновиди кажана.

Ірдинське болото

Ірдинське болото

Ліси навколо Ірдинських боліт належать Смілянському та Черкаському лісгоспам, чия функція не так берегти, як рубати ліс: навіть навколо унікальної пам’ятки природи – дуба та вільхи, що зрослись і живуть як єдине дерево – залишились самі пеньки від вільхового лісу. Заради своєї зручності лісоруби перегатили річку.

Дуб з вільхою біля Ірдинського болота

Дуб з вільхою біля Ірдинського болота

Київські та черкаські екологи клопочуть про створення тут національного природного парку «Ірдинський», адже вихідні дані для цього є всі: унікальна природа, давня історія, озера, канали, дороги і стежки для пішохідних і веломаршрутів, і навіть залізниця, чиї іграшкові вагончики могли б возити туристів.

Фото взято із: http://dniprovych.livejournal.com/101848.html, http://kropyva.ck.ua/content/rdinske-boloto-zabutii-turistichnii-smaragd, http://mandrivnic.livejournal.com/27456.html

Напишіть відгук