Озеро Святе

ОЗЕРО СВЯТЕ

Печерні "перлини"

До підземного світу

Лютий 4, 2015 Коментарі (0) Місця

Кришталева печера (Тернопільська обл.)

Печера Кришталева

Перша згадка про печеру біля села Нижнє Кривче відноситься до 1721 року у книзі «Натуральна історія королівства Польського». Автор цієї книги через 24 роки знову пише про печеру, а далі згадками про печеру біля Кривче рясніють всі краєзнавчі та кадастрові описи, де вона вже називається Кришталевою.

Довжина ходів печери сягає 23 км, з яких 2,5 км - екскурсійна траса, що проходиться приблизно 1,5 години

 • Печера Кришталева
  Печера Кришталева
 • Печера Кришталева
  Печера Кришталева
 • Печера Кришталева
  Печера Кришталева

У 1908 році науковцями було описано вхід і кілька великих залів, а у 20-30х роках тут проводяться археологічні розкопки і видано перший путівник по печері в. Нехая з описом і картою дослідженої частини. Печера знаходилась на землях родини Мельзерув, які подарували Польському туристично-краєзнавчому товариству (ПТТК) ділянку з входом і дві вежі Кацьких, де облаштували притулок на 20 туристів. Члени ПТТК розкопали привходову залу печери. Під час війни вхід в печеру був підірваний і розкопувався у 60-х роках ХХ ст., коли було знайдено палеозоологічні поховання в печері. Відкриття печери, як екскурсійного об’єкту, дало навантаження більше 15 тис. чоловік на рік. 1965 року Кришталева та ряд інших печер отримали статус заповідних територій. У 1976 році Тернопільським клубом «Поділля» було проведено 37-му експедицію, де зняли 7 км відкритих і розвідано 200 м нових ходів. Буквально за 10 років відкрита довжина ходів печери до 23 км. Печера є геологічною пам’яткою природи загальнодержавного значення і відкрита для відвідин цілорічно: 2,5 км екскурсійної траси, що проходяться біля 1,5 годин. Коридори практично сухі і чисті, не потребують спеціального вбрання і взуття. Температура повітря, яке , до речі, має підвищений рівень іонізації, стабільна +10,6°С. Вхід можливий тільки з провідником і краще – за попереднім оголошенням.

 • Печера Кришталева
  Печера Кришталева
 • План печери Кришталевої
  План печери Кришталевої
 • Печера Кришталева
  Печера Кришталева

Практична інформація: понеділок — вихідний, вівторок — середа: 10.00—17.00, четвер — неділя: 10.00—18.00. Вартість екскурсії: на 1 дитину — 15 грн., на 1 дорослого — 20 грн. Максимальна кількість чоловік у групі — 15. Мінімальна вартість екскурсії — 150 грн.

Напишіть відгук