Печера Вертеба

Печера ВЕРТЕБА (Тернопільська обл.)

Ірдинське болото

Ірдинське болото

Січень 21, 2015 Коментарі (0) Місця

Південний Буг

Фундаментом русла Південного Бугу є Український кристалічний щит – геологічне утворення гірських порід, переважно гранітів, яким близько двох мільярдів років. Що ще приховує русло однієї із найбільших річок України?

Частина унікального ландшафту Побужжя

все таки збереглася майже первозданною завдяки тому, що розташована серед води: острівці, стариці, а головне – пороги

В басейні Бугу граніти мають різний рівень радіоактивності завдяки вмісту торію та радону, а недалеко р. Інгул та на Миколаївщині знаходяться уранові копальні. Ще кілька видів корисних копалин складають геологічну спадщину Побужжя, серед найбільших родовищ – виробіток білої глини – каоліну.

Ландшафти річкової долини сформувалися під впливом геологічних процесів, вивітрювання, ерозії та господарської діяльності людини. Побужжя – це рівнина із пагорбами і низинами. Антропогенний вплив негативно позначився на прилеглих до Південного Бугу територіях: вирубано великі площі лісів, осушено болота, що напували річку водою, збудовано гідроелектростанції, змінено природне русло, розорено степи – дім сотень видів тварин і рослин, частина з яких – зникаючі. Долини річок змінюються і через видобуток корисних копалин: кар’єри практично скрізь.

 • Південний Буг
  Південний Буг
 • Пороги Південного Бугу
  Пороги Південного Бугу

Та частина унікального ландшафту Побужжя все таки збереглася майже первозданною завдяки тому, що розташована серед води: острівці, стариці, а головне – пороги. Проходячи по кристалічних породах, річище міняється. Утворені пороги мають невеликі глибини та швидшу течію. Часом для проходу води залишаються тільки вузькі щілини між насипом валунів. На деякі такі згромадження каменю поступово намивається пісок і утворюються острови, які швидко стають новим домом для представників тутешньої флори і фауни. Пороги з великою протяжністю вздовж русла річки, формують каскади. Найбільш мальовничими є Стрільчинецькі, Воробіївські, Сокілецькі, Губницькі пороги, але не збереглися у первісному вигляді Гайворонські та Мигійські пороги. Подекуди за порогами і перекатами зростає до кількох метрів глибина, а течія сповільнюється. Ці плеса – справжній рай для риби.

 • Південний Буг
  Південний Буг

Власне, «дихання» самої землі, перепади температури, пориви вітру, льодовики та опади протягом мільйонів років створювали цю неймовірну красу, яку ми бачимо сьогодні. Результатом водної ерозії стали яри та балки у м’яких осадових породах. Цікавим явищем є «цирки» – напівкруглі вертикальні схили ярів та балок з перепадами висот по декілька десятків мет­рів. А там, де кристалічні породи виходять на поверхню, розкидані по берегах велетні-валуни химерних форм.

 • Південний Буг
  Південний Буг

А живописні долини! Утворені відступом льодовика, вони подекуди терасами величаво сходять до води… Оскільки ділянки долини річки із невеликим нахилом розорані, тому природними ділянками краще милуватися на крутих схилах.

Та не лише помилувати око їдуть в таку далечінь туристи! Звичайно, найбільший драйв частина з них вбачає у приборканні стихії. Навіть дивитися з берега, як судно минає бузькі острови, гойдається на перекатах, лавірує між підводним камінням, «ковбаситься» на порогах, часом моторошно… Але для декого – це стиль життя.

 

Напишіть відгук