Млин (1905)

Старокостянтинів (Хмельницька обл.)

Печера Кришталева

Кришталева печера (Тернопільська обл.)

Лютий 3, 2015 Коментарі (0) Місця

ОЗЕРО СВЯТЕ

Озеро Святе

Неподалік м. Ізяслава, у лісі, знаходиться загадкове Святе озеро – найбільше озеро Хмельницької області площею 8,2 га. Це водойма природного походження із середньою глибиною біля 4 м, найбільшою – 9 м. У центрі – острів, де ще є старі дерева. Наповнюють озеро водою, ймовірно, артезіанські джерела, що б’ють із дна. Жодна річка не впадає в озеро і не витікає з нього, але вода тут чиста і прозора, а у глибинах озера живуть карасі, лини, окуні.

Легенда:

кажуть люди, що в давнину тут водилися дивні червоні звірі, які викрадали людей і худобу, але зникли після висвячення озера

Озеро Святе

Озеро Святе

Що ще можна побачити тут сьогодні? Красиве латаття біле серед настояної на корінні та глинистому дні м’якої червонуватої води, мішані ліси навколо, що поєднали у собі рослинність Українського Полісся і Подільсько-Середньо-Придністровського лісостепу та цікаві болотні масиви навколо озера зі сосново-сфагновими лісами навколо, червонокнижних представників флори і фауни.

Росичка

Росичка

Озеро Святе з 1970 року було оголошене гідрологічною пам’яткою місцевого значення, а вже у 1990 році отримало статус комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення Озеро Святе. Сьогодні у цій зоні функціонує заповідний об’єкт «Мальованка» (16 тис. га).

Озеро Святе

Озеро Святе

А тим часом воно стало й об’єктом інтенсивного туризму. Шкода, коли трапляються випадки нищення псевдотуристами цієї первозданної краси: адже кількість місць для вогнища варто обмежувати, на дрова не варто рубати ліс поруч – від цього озеро міліє, а мікроклімат території міняється, про вивіз свого сміття з собою – годі й казати: але у кришталево чистій воді трапляються банки, пляшки, сміття. Варто також не тільки називати озеро Святим, а й відноситись до нього з належною повагою і самим місцевим жителям: випас корів на берегах, які витоптують рослинний покрив і копитами замулюють береги призведуть до швидкої втрати цієї перлини – подарованого Богом ковтка свіжого повітря між двома атомними станціями. Та особлива «дяка» Ізяславському лісгоспу, до відомства якого належить озеро: правильно організувати відпочинок туристів на озері не змогли, зате сторічний сосновий ліс поруч вирубали, а отже: змінили гідрорежим, екологію довкілля, зменшили шанс збереження автентичних видів рослинного і тваринного світу. Тому ідея створення НПП Святе Озеро є просто необхідною, без неї екологічний стан регіону Мале Полісся буде неповним.

Використано фото:

http://www.photoclub.com.ua/photo/481059/https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE_%D0%A1%D0%B2%D1%8F%D1%82%D0%B5http://persocfond.abwo.biz/rdne-podllya/vidatn-mscya-krayu/200-svyate-ozero.html

Напишіть відгук