Білокузьминівські скелі

Білокузьминівські скелі

Південний Буг

Південний Буг

Січень 4, 2015 Коментарі (0) Місця

Печера ВЕРТЕБА (Тернопільська обл.)

Печера Вертеба

1708 року було вперше відкрито вхід в печеру мешканцями села за підтримки графа Потоцького. У 1822 році у німецькому журналі «Miscellen» було опубліковано перші дані про відкриття печери в селі Більче-Золоте власником цього села Яном Хмелецьким. У печері він побачив кістки тварин та людей, кераміку, монети римського часу. Тоді ж печеру описав і краєзнавець О. Завадський. Через 20 років нові дослідники печери описували величезні сталактити по 2м 70см і переконували, що півтори години було недостатньо, щоб знайти вихід. Багаторазові згадки про печеру то в одних, то в інших джерелах дали поштовх антропологу Краківської АН Г. Осовському почати в ній розкопки. Під час досліджень археологи знайшли кострище з великою кількістю кісток, посуду, прикрас та знаряддя праці з кременю, скульптурки жінок і чоловіка. Наприкінці ХІХ ст. в одній із найдальших зал було знайдено 25 чоловічих скелетів та посуд культового значення. Всього було відправлено до Краківської Академії більше 40 ящиків з так званої «Наддністрянської Помпеї».

Дослідники печери описували величезні сталактити по 2м 70см. Сьогодні довжина ходів сягає 9 км

  • Вхід до печери Вертеба
    Вхід до печери Вертеба
  • Печера Вертеба
    Печера Вертеба
  • Печера Вертеба
    Печера Вертеба

У другій половині ХХ ст. завершено повне проходження печери і топозйомка Вертеби, що дало 7820 м загальної довжини. Поступово, район за районом, відкриває печера все нові таємниці: за «Плоскими тупіками» відкрито «Кам’яну соломку» – залу, що покрита гострими кальцитовими трубками сталактитів по 10-12 см. Сьогодні довжина ходів сягає 9 км.

Сьогодні гіпсова печера Вертеба у Борщівському районі Тернопільської області – це геологічна та археологічна пам’ятка загальнодержавного значення, об’єкт природно-заповідного фонду України. На її території діє підземний музей трипільської культури. Середня температура повітря у печері є сталою 9-10°С. Екскурсійний маршрут 1 км.

Напишіть відгук