Луцьк

ШЛЯХ ГЕДИМІНОВИЧІВ – майбутній культурний шлях Ради Європи

Гео-Карпати

ГЕО-КАРПАТИ

Березень 31, 2015 Коментарі (0) Корисне, Проекти

Бурштиновий шлях

Музей бурштину

Бурштиновий шлях – прадавній історичний маршрут торгівлі бурштином, що поєднував Європу та Азію, Балтику та Африку. Бурштинові вироби знайдено у гробницях фараонів і грецьких храмах.  Бурштин перевозили Віслою і Дніпром, річками Італії, Греції, зв’язуючи Чорне, Балтійське, Адріатичне моря. Венеціанська затока була центром торгівлі бурштином. Бурштиновий шлях проходив і через Галичину двома гілками: по Віслі – Сяну – Дністру і Німану – Західному Бугу – Дністру.

В регіоні Чорного моря, крім Бурштинового, проходив і Шовковий шлях

Родовища бурштину в Європі

Родовища бурштину в Європі

Головні транс’європейські шляхи існували ще в ІІІ-ІІ тис. до н. е. – у період був часом зародження міжрегіональної торгівлі, коли почали діяти перші великі торгові шляхи: соляні, бурштинові, мідні, олов’яні, шовкові, срібні тощо. Більшість із цих шляхів були й транскарпатськими і об’єднувалися в одну систему. Ці шляхи визначали напрямки міграцій та завоювань.

Музей бурштину

Музей бурштину

Археологи виділяють давні культури, що піддались впливу торгівлі бурштином: лінійно-стрічкової кераміки, трипільська, гумельницька, лендельська, лійчастого посуду, кулястих амфор, шнурової кераміки, комарівсько-тшинецька, фракійського гальштату, голіградська, пшеворська, зарубинецька, липицька… Бурштинові шляхи часто визначали межі цих культур.

 • Музей бурштину
  Бурштиновий шлях
 • Музей бурштину
  Бурштиновий шлях
 • Музей бурштину
  Бурштиновий шлях

Бурштиновими шляхами йшли завойовники – германці (ІІІ-ІІ ст. до н. е.), римляни (II-VI ст. н. е.), готи (у II ст.н. е. витіснили слов’ян з Волині). Надалі слов’янська міграція старими бурштиновими шляхами з V ст. повертається на Волинь, Балкани і сусідні землі з виходами до Адріатичного та Чорного морів, Дунаю.

 • Музей бурштину
  Бурштиновий шлях
 • Музей бурштину
  Бурштиновий шлях

Саме з бурштиновими шляхами були пов’язані перші державотворчі процеси – утворення держав Само, Великої Моравії, Чехії, Польщі, Великої Хорватії, Київської Русі. Шляхи, які ще недавно їх об’єднували в єдиний слов’янський світ, тепер їх роз’єднали: вся рання історія – боротьба за контроль над цими шляхами. Стає зрозумілою боротьба Великої Моравії, а потім Чехії, Польщі та Київської Русі за «Червенські гради» (Західна Волинь) і Перемишль (Західна Галичина) – боротьби за контроль бурштиновими шляхами.

Сьогодні видобуток бурштину в Україні триває. І хоч об’єми видобутку не є надважливою складовою місцевих бюджетів, але відголос цієї частини української історії дав початок новому фестивалю на Рівненщині під назвою «Бурштиновий шлях», який вперше був організований в 2010 році.

Напишіть відгук